Kupranugarių vilna

Kupranugario vilna – viena prabangiausių vilnos rūšių. Ji yra lengva, švelni ir minkšta. Dėl nedidelio kupranugarių skaičiaus ir kupranugarių vilnos išteklių stygiaus, ji yra laikoma išskirtiniu natūraliu pluoštu ir naudojama tekstilės pramonėje kaip labai brangi medžiaga. Kupranugario vilnos perdirbimas į siūlus yra sudėtingas procesas, reikalaujantis laiko ir meistriškumo.  Iki šių laikų kupranugario vilną rankomis renka kupranugarių piemenys, šukuodami gyvūnus pavasarinio kailio keitimo metu.Per dieną iš vieno gyvulio įmanoma iššukuoti tik 200 gr vilnos , o per metus metus vienas kupranugaris suteikia vos 8-40 kg vilnos. Surinktos plauko dalys atskiriamos, rūšiuojamos, valomos, dažomos bei naudojamos verpalams, trikotažui, kilimams, pledams bei antklodėms gaminti. Pagrindinės vilnos eksportuotojos yra Kinija, Mongolija, Iranas, Rusija, Naujoji Zelandija bei Australija.

 Kupranugario vilna yra lengvesnė ir tvirtesnė už kitas vilnos rūšis. Visos išvardintos savybės užtikrina gaminių ilgaamžiškumą, didesnį poveikį sveikatai, gaminiai ilgai išlieka švarūs, yra labai švelnūs ir minkšti.

Vilna yra gaunama iš dvikuprių kupranugarių. Šie dvimetriniai, pusę tonos sveriantys gyvūnai šaltuoju periodu apauga juos šildančiais gaurais. Tamsiai bronziniai ar rausvi, šilumą suteikiantys plaukai gali siekti net iki 40 cm ilgio ir susideda iš dviejų sluoksnių: poplaukio bei šiurkščiojo pluošto. Šiurkštusis pluoštas yra mažiau vertinga, toliau nuo kupranugario kūno esanti plauko dalis, kuri siekia iki 27 cm ilgio bei yra 20 – 120 mikronų storio. ( 1 mm = 1000 mikronų). Poplaukis yra arčiau kūno esantis trumpesnis 4-13 cm ilgio, bei kelis kartus plonesnis – vos 5-40 mikronų storio sluoksnis. Poplaukis yra vertingoji, švelnioji, puikias izoliacines savybes turinti plauko dalis, kuri yra vadinama kupranugario vilna. 

Kupranugario vilna – ypač pralaidi orui, šildo, kai šalta, ir neleidžia sukaisti, kai karšta. Taigi šie gaminiai puikiai tinka ir vasarą. Tai neturėtų stebinti – juk ir kupranugarį storas kailis puikiausiai apsaugo tiek nuo kaitriosios Sacharos saulės dieną, tiek naktį – nuo šalčio. 

Švelnūs kupranugario vilnos pūkeliai stimuliuoja kraujotaką, padeda malšinant nervinius skausmus ir net atlieka mikromasažą. 

Kalba/Language