Bananų šilkas

Abaka (abacá, abaca) – labai stiprus augalinis tekstilės pluoštas, gaminamas iš pluoštinio banano (Musa textilis) lapamakščių.

Angliškai šis pluoštas dar vadinamas Manila hemp (pažodžiui Manilos kanapė), nors jis nėra gaunamas iš kanapių.(Vikipedija)

 

Bananų šilkas, kaip galima suprasti iš pavadinimo, gaminamas iš bananų.

Ne, tikrai ne iš tų, mums įprastų valgomų vaisių , yra kelios nevalgomos bananų rūšys, auginamos dėl pluošto, išgaunamo iš bananų žolės kamieno.

Viena iš jų, Abaca, auginama būtent bananų šilko gamybai.

 

Naujiena mūsų kraštuose, bet seniai žinomas ir gaminamas bei naudojamas produktas Japonijoje bei pietų Azijoje, minimas dar 13 amžiuje Filipinuose. 

 

Norint sukurti šį augalinį pluoštą, reikia įdėti nemažai darbo. Iš pradžių augalo kamienas mirkomas netoli plantacijų esančiose upėse, kad suminkštėtų ir būtų lengviau atskiriami pluoštai. Gauti pluoštai lyginami, plėšomi mašina arba rankomis, o vėliau sukami į siūlą. Dėl šio gamybos būdo, taip pat kaip iš šilkverpių šilkas, natūraliausias siūlas yra nelygus. Dažomas bananų šilkas beveik visada natūraliais, augaliniais dažais, rankiniu būdu, todėl jei siūlai buvo gaminti skirtingu laiku, tos pačios spalvos atspalviai gali skirtis.

Tas pats ir su ilgiu- neverptų siūlų 100 gramų gali būti 80-90m.siūlų, verpti kiek ilgesni, iki 150m.

Kadangi naudojama daug rankų darbo, bananų šilko siūlai yra nepigūs. 

Neverptas siūlas yra netolygus, faktūrinis,  mezginys gausis kiek neįprastas, bet tikrai įdomus ir originalus.

Kai norima išgauti ypatingo žvilgesio ir labai lygų siūlą, papildomai susuktas siūlas yra suverpiamas. Šie verpalai yra brangesni už anksčiau minėtus suktus siūlus, tačiau ypatingai švelnūs, tvirti ir lygūs. 

 

Savo prigimtimi primena tikrą šilką, tačiau yra augalinės kilmės ir yra puiki veganiška šilko alternatyva.

 Be to, labai tinka žmonėms, alergiškiems vilnai,

 

Skalbti rankomis, išskalbto gaminio nekabinti, džiovinti patiesus horizontaliai. Kaip ir šilko ar kašmyro, nereikia skalbti dažnai. Šios ypatingos medžiagos turi unikalią savybę atstumti nešvarumus. Atgaivinti galima pagarinus (pvz.trumpam pakabinus drėgnoje vonioje, po dušo) ir po to išnešus porai valandų į lauką.

Charakteristikos:

Šiek tiek blizgus

Švelnus

Labai stiprus

Stipriai absorbuoja drėgmę

Veganiškas

Biologiškai skaidomas ir neturi neigiamo poveikio gamtai, todėl  priskiriamas ekologiškiems pluoštams

 Kalba/Language